Шановні колеги в методі позитивної психотерапії Н.Пезешкіана! Інформуємо вас щодо вкрай важливого та актуального питання.
В Україні триває громадське обговорення «Переліку методів психотерапії з доведеною ефективністю», затверджених наказом «Про організацію надання психосоціальної допомоги населенню», проект якого оприлюднено на сайті МОЗ, 1 вересня 2023 року, за цим посиланням https://moz.gov.ua/article/public-discussions/povidomlennja-pro-opriljudnennja-proektu-nakazu-pro-organizaciju-nadannja-psihosocialnoi-dopomogi-naselennju
На даний час на розгляді комітету Верховної Ради перебуває законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо системи охорони психічного здоров’я та послуг у сфері психічного здоров’я», який вплине і на зміни до Наказу МОЗ, про проект якого йдеться вище. Проте наразі триває процес прийняття згаданого вище Наказу МОЗ, який буде головним у цій сфері, до прийняття нового Закону України.
На відміну від законодавства країн ЄС, де визнання набувають модальності психотерапії (наприклад, психодинамічна, аналітична, когнітивно-поведінкова та системна у Німеччині) і ті, що належать до них та визнані Європейською асоціацією психотерапії методи, до переліку методів психотерапії, укладеного МОЗ, включено модальності, методи і навіть методики, але не включено цілий ряд визнаних в Європі методів психотерапії (https://www.europsyche.org/approaches/), в тому числі і позитивну психотерапію.
Користуючись можливістю громадського обговорення проєкту Наказу, ми надіслали офіційні листи до МОЗ, комітету Верховної Ради та окремих депутатів України від Всесвітньої асоціації позитивної та транскультуральної психотерапії (WAPP) та нашої Української асоціації позитивної психотерапії (УАПП).
Від імені УАПП висловлюємо надзвичайно велику вдячність WAPP та особисто її президенту Хаміду Пезешкіану за щиру підтримку нашої спільноти у вирішенні цього важливого законодавчого питання. Хамід Пезешкіан та офіс WAPP за активної участі асистента Катерини Литвиненко підготували і надіслали в Україну надзвичайно інформативного листа з обґрунтуванням наукової доведеності методу ППТ в Європі та світі. Також, висловлюємо вдячність українським тренерам, які у складі робочих груп доклали великих зусиль до підготовки та подання цього листа, а також підготовки інших документів, які було подано до органів державної влади на різних рівнях: Ользі Литвиненко, Людмилі Сердюк, Володимиру Карікашу, Олександрі Ніздрань, Майі Луковій.
Віримо в українську перемогу загалом і в цьому нашому професійному питанні зокрема!
Президент УАПП,
Людмила Москаленко